Mai tananyagunk az osztott ív (angolul Split-Chain) lesz. Most nem készítünk semmit, csupán leírom, bemutatom.
Valójában ez a megoldás nem szokott szerepelni a mintákon, arra használható hogy (ha a minta engedi) a következő minta részre tudj menni. Mindezt anélkül hogy a szálat elvágnád, s így két helyen el kellene dolgoznod a szálat (ezt rögtön mutatom képekben, úgy egyszerűbb talán). Mint az osztott gyűrű esetén, itt is két színből fog állni amennyiben különböző színű fonalakat használsz, tehát ez is korlátozza a felhasználást.
Íme egy minta rész. Feltételezzük, hogy körbe futó minta (pl kör alakú terítő).
Hagyományos módon az A-val jelölt pontból indulunk. Elkészítjük a gyűrűket (szálvéget elrejtjük benne), majd következhet az ív (másik szálvéget ide rejtjük). Amikor körbe értünk (természetesen az A pontba érkezünk), akkor csomó, s a maradék két szálvéget elvarrjuk...
Ezután a B pontban újra indulunk, szálvégek elrejtése, stb.
Osztott ív használata esetén ugyanúgy indul.
Azonban amikor visszaértünk, akkor az utolsó ív helyett osztott ívet készítünk, majd egy osztott gyűrűvel máris a következő sorban vagyunk...
Az eddig leírtak szépen hangzanak, azonban az osztott ív elég körülményes. Tehát elsősorban azoknak ajánlom, akik nagyon útálnak a szálvégekkel bíbelődni...
Elkészült a belső rész az osztott ívig.
Az osztott ív ugyanúgy idul mint a sima. Tehát addig ahol ki szeretnél lépni, folytatod.
A hajócskás szálat felhúzod...
majd ezen a fonalkarikán át is bújtatod.
Gyakorlatilag egy csomót kötöttünk hogy ne tudjon elmozdulni. Arra kell figyelni, hogy akkora hely maradjon csak ahova épp elférnek a csomók, ugyanis nem fogod tudni módosítani (érdemes a bal oldali ív részt összenyomni hozzá amennyire csak lehet).
Ez az első buktató az osztott ívnél.
Az ív alatt áthúzod a szálat...
majd az így kialakult fonalkarikán átbújtatod a hajócskát. Arra figyelj, hogy az új szálak balra kerüljenek az előzőhöz képest, ellenkező esetben nem fog szépen kialakulni a csomód (tehát nehogy megcsavarodjon).
Elkezdheted meghúzni a csomót, de húzd meg teljesen.
A szálat most a hátrafelé húzdd át az ív alatt...
Majd a fonalkarikán át a hajócskát (itt is balra legyenek a szálak).
Elkezdheted meghúzni.
Íme a második buktató... Ha meghúzod a kialakult dupla csomót, akkor az nem fog automatikusan a többihez simulni. Gyakorlatilag csomónként meg kell húzni. Ezt elfelejtettem fotózni, de nem annyira bonyolult.
Tehát a dupla csomód bal oldalát lefogod, és a vízstintes részét horgolótűvel meghúzod (alányúlsz, és kicsit megemeled). Ezzel az első csomó meghúzódik. A másik csomó meghúzásához már "csak" a hajócskás szálat kell meghúzni.
Ezzel el is készült az első dupla csomód.
A maradék hetet ugyanígy kell. :-)
Tehát hajócskás szálat átdugod az ív alatt, stb.
Következhet egy osztott gyűrű. Mivel ez egy régebbi lecke volt, elvileg már tudod (vagy olvasd újra ide kattintva).
Már a következő sorban vagyunk, így ívvel folytatódhat a munka.
Ezzel mai tananyagunk végére értünk.