Magyar Népművészet VII
Székely hímzések
Magyar Népművészet II
Széilágysági hímzések
Összeállította: Dr. Györfi István
Kézirat
1924
Ezeket a mintákat a Néprajzi múzeum tette szabadon elérhetővé.
Az oldalról letöltheted az eredeti könyvet pdf formátumban, illetve IDE kattintva is le tudod tölteni. (kizárólag Adobe Acrobat programmal működik, pl. Foxit reader nem tudja megnyitni)
A képek melletti szövegek az eredeti műből vannak, a mintarajzokon a vélt hibákat sem javítottam. A zárójelben tett szám, a múzeum leltári száma.
Az eredeti mű szabadon terjeszthető.
Az újrarajzolt mintát saját célra ingyen felhasználhatod, másolhatod és tárolhatod. Amennyiben továbbadod (pl. a saját oldaladon szeretnéd elhelyezni), akkor az oldalam jelöld meg mint forrást. Természetesen nem kérhetsz pénzt a mintákért! (részletek a jogi nyilatkozatban)
Párnahéj-részlet. Invarrásos, kis részben keresztszemes. Országszerte használatos, úri hímzésekről származó minta. Diósadon /"Kisbukros/"-nak nevezik. Szilágysámson (83.617)
A felső párnahéj-részlet. Majdnem teljesen hosszanti irányú invarrással készült, ami az amúgy is jellegzetes, szőttes karakterét fokozza. Székely hímzésekre emlékeztet. Diósadon "Kiskertes"-nek nevezik. Hadasnádasd (77.577)
Az alsó párnahéj invarrásos. Tulipánszerű és keresztalakú díszítőelemei a szilágysági magyar hímzéseket általánosan jellemzik. Bogdánd (83.615).
Az alsó díszes minta lepedővég, még pedig a lepedő ágyról lecsüngő végéről való, a felső keskenyebb minta-csík a lepedő ellenkező végéről. Invarrásosak, kereszt és négyzetöltéssel kombinálva. A lepedővászon összevarrása laposöltésű. Díszítőelemei közül a tulipán (acanthus) úri hímzésekről eredt ugyan, de a Szilágyságon közkedveltségű a népnél is. Lompért (83.793).
Párnahéj, öltésmódja invarrásos, száröltéssel határolva. Úgy technikájára, mint díszítőelemeire nézve egyike a jellegzetesebb szilágysági magyar hímzéseknek. Görcsön (83.642).
A felső párnahéj invarrásos, részben keresztszemes. Erdélyi jellegű. Bogánd (83.612).
Az alsó párnahéj ugyancsak invarrásos, részben keresztszemes. Gyakori szilágyi minta. Bogánd (83.613).
Párnahéj, öltésmódja invarrásos, részben keresztszemes. Úri eredetű, de országszerte használatos népi minta. Szilágyballa (83.626).
A felső párnahéj függőleges invarrással hímzett. Negatív hatásra törekvő rajza székely hímzésekre emlékeztet. Lompért (83.790).
Az alsó szintén invarrásos. Valószínűleg úri eredetű, dunántúli jellegű hímzés. (Felső része része technikai okokból nincs kirajzolva.) Színe szintén kék. Lompért (83.791)).
Az alsó párnahéj invarrásos és itt-ott keresztszemes. Erdélyben gyakori szőttes mintázatú hímzés. Görcsön (83.639).
A felső hasonlóképp invarrásos. Mintája szőtteseken szintén előfordul. Görcsön (83.633).
Az alsó párnahéj invarrásos, itt-ott keresztszemesek és négyzetöltésesek is vannak benne. Székely minta. Színe kék. Szilágyballa (83.631).
A felső párnahéj technikája mint az előbbié. Ismeretlen eredetű, magában álló minta. Színe kék. Sarmaság (83.780).
A felső: párnahéjhímzés, részben keresztszemes, részben invarrásos. Diósad (8835).
Az alsó rúdravaló kendő vége. Keresztszemes, a tulipántokban tűzőöltés. Fő virágozása a gránátalma, úri hímzésekről került a nép kezére s országszerte elterjedt. Sarmaság (83.786).
Párnavég, öltésmódja invarrásos és keresztszemes. Székely hímzésekre emlékeztet. Sarmaság (83.772).
A felső lepedővég invarrásos és keresztszemes. Úri hímzésekre emlékeztető, jellegzetes szilágysági minta. Görcsön (83.644)
Az alsó párnavég szintén invarrásos, elemei szerint jellegzetesen szilágysági hímzés. Balla (83.627).
A felső párnavég invarrásos, részben keresztszemes. Országszerte használatos, úri hímzésekről eredő népi minta. Diósadon "görbeinú cserleveles"-nek nevezik Lompért (83.787).
Az alsó asztali abrosz szegélye. Invarrásos. A kis kockák keresztszemesek, a nagyok laposöltésűek. Szilágysági minta. Sarmaság (83.785).
Párnavég, mely nagyobbrészt vízszintesen haladó invarrással készült, ami amúgyis szőttes jellegét még fokozza. Székely hímzésekre emlékeztet. 1887 évszámmal. Bogánd (83.610).
A felső párnavég invarrásos és keresztszemes. Úgy a Szilágyságban, mint Erdélyben gyakori minta. Sámson (83.618).
Az alsó párnavég öltésmódja mint az előbbié. Mintája székely hímzésekre emlékeztet. Bogánd (83.614).
A felső párnavég invarrásos és keresztszemes. Oláh hímzésekre emlékeztet. Sarmság (83.775).
Az alsó párnavég technikája mint az előbbié. Székely minta. Bogánd (83.611).
A baloldali párnavég invarrásos és keresztszemes. A szilágysági magyaroknál s a székelyeknél egyaránt kedvelt minta. Görcsön (83.641).
A jobboldali párnavég invarrásos, részben keresztszemes. Fő díszítőeleme (mint a 3. táblán láthatóé) úri hímzésekből ered, de a szilágysági magyarok közt kedvelt. Görcsön (83.640).
Párnavég invarrásos, száröltéssel határolt, technikája és díszítőelemei szerint egyaránt jellegzetes szilágysági magyar hímzés. Szilágysámson (83.621).
Párnavég. Részben invarrásos részben keresztszemes, száröltéssel körülhatárolt. Éppoly jellegzetes szilágysági hímzés, mint az előbbi. Hadadnádasd (77.576).
Párnavég. Részint invarrásos részint keresztszemes. Naturalisztikus, nem népi, iskolában tanult minta. Sarmaság (83.774).
Párnavég. Technikája mint az előbbié. Mintája székely jellegű. Sarmaság (83.779).
Lepedővég. A felső invarrásos, részben keresztszemes. Jellegzetes és gyakori dunántúli minta, e változat kissé kezdetleges. A Szilágyságon ""hadadi formá"-nak hívják. Sarmaság (83.783).
Az alsó párnavég technikája olyan, mint az előbbié, mintája a Szilágyságon gyakori. V.ö. a 31. alattival. Bogánd (83.613).
Párnavég. Invarrásos, itt-ott keresztszemes, negativ hatásra törekvő hímzés. Mintája nem jellegzetes szilágyi. Szilágyballa (83.623).
A felső párnavég invarrásos és keresztszemes technikával készült, száröltéssel körülfogott. Mintája a Szilágyságra jellemző. Szilágyballa (83.630).
Az alsó párnavég keresztszemes és részben invarrásos. (Az eredeti hímzés száröltéssel határolt, ez azonban mintánkról hiányzik.) Jellegzetes szilágysági hímzés. Lompért (83.789).
A felső párnavég invarrásos és keresztszemes, száröltéssel körülfogva. Mintája jellegzetes szilágysági. Sarmaság (83.781).
Az alsó párnavég invarrásos és keresztszemes. Mintája szintén jellegzetes szilágysági. Szilágyballa (83.625).
A baloldali párnavég invarrásos, részben keresztszemes. Székely minta. Görcsön (83.634).
Párnavég. Részben invarrásos, részben keresztszemes. Tulipánszerű főmotívuma úri hímzésekkről ered ugyan, de a szilágysági magyar nép általánosan kedveli. Sarmaság (83.778).
Párnavég, öltésmódja keresztszemes és invarrásos, száröltéssel erősen körülfogva. Úgy technikája, mint mintája a szilágysági magyar hímzéseket jellemzi. Görcsön (83.643).
A felső párnavég technikája mint az előbbié. Mintája jellegzetes szilágysági. Szilágyballa (83.629).
Az alsó asztali abroszról. Invarrásos és keresztszemes. Az abrosz 115*138 cm nagyságú, két szélből van csipkebetéttel összetoldva. Az abroszt a 18. lap alján látható minta szegélyezi; e kereten belül az abroszt ez a csillag tölti ki minden oldalról 5 cm térközzel. Jellegzetesen szilágysági minta. Sarmaság (83.785).
Párnahéj. A rózsák invarrásosak, a ferdén haladó szárak keresztszemesek. Egészen székely minta. Diósadon "almás" a neve. Hadasnádasd (77.578).
A felső párnahéj a 22. lap alján látható mintának a változata. Szilágysámson (83.619).
A középső és alsó lepedőszél invarrásos, Erdélyben többfelé használatos minta. Szilágysámson (83.622).
A felső párnavég. Részben keresztszemes, részben invarrásos; a körülhatároló száröltés a díszítőelemeket kerekdeddé teszi. Bogánd (83.607).
Az alsó párnavég technikája mint az előbbié. Székely minta szilágysági átdolgozásban. (V. ö. 16. tábla alsó mintájával.) Szilágysámson (83.620).